س مثل سخاوت

به نام خدا

شنیدم شخصیت بچه تا سه سالگی شکل میگیره, حالا چه خصوصیاتی جز’ شخصیت محسوب میشه دقیقا نمیدونم , ولی میدونم که یکسری کارها رو اگر از سنین کم به بچه یاد بدیم درش نهادینه میشه مثل قناعت,مثل سخاوت, مثل هدیه دادن, مثل گذشت, مثل صبر, مثل لبخند به لب داشتن و خوشرو بودن مثل خیلی از کارهایی که هیچ هزینه ای نداره ولی دریا دریا فایده داره و غالب مردم از انجامش فرار میکنن.

حدیثی از حضرت علی (ع)شنیدم که مضمونش این بود:

هدیه دادن از صدقه دادن بهتر است.

-----------------------

میشه با تهیه هدایای خیلی کوچیک بچه ها رو تشویق کرد که به دوستهاشون هدیه بدن, هدیه دادن قلبها رو بهم نزدیک میکنه .

میگن تو سن حدود سه سالگی حس مالکیت بچه ها شکل میگیره و نباید اونها رو مجبور کرد که وسایلشون رو به بقیه هدیه بدن , این درست ولی میشه اونها رو تشویق کرد که به دیگران هدیه بدن ,

این روزها هر وقت که با علی کاردستی درست میکنیم خودش پیشنهاد میده که یکیش رو هم بدیم به فلانی.(یکی از بچه های دوست یا فامیل)

راستش وقتی این حدیث رو شنیدم حس کردم باید اون رو اینجا هم بذارم تا حقش رو ادا کنم.

 

/ 11 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مامان محمدمهدی

سلام دوستم خوب کردی حدیثو گذاشتی.ممنون[لبخند] یادت باشه چند تا از این هدیه هارو برای محمدمهدی کنار بزاری[چشمک] اموال بچه رو با این هدیه دادنها بر باد ندی خواهر![چشمک]

هانیه

سلام چه حدیث زیبایی ممنون[گل] حسنی هم همینطوره هر چیزی که دو تا ازش باشه یا یکم پسرونه باشه میگه این باشه برای محمد امین (ناگفته نمونه من یکم لجم در میاد چون هیچوقت عکسش اتفاق نمی افته[عصبانی] البته اصلا ناراحتیمو بروز نمیدم و تشویقش میکنم[لبخند])

موذن

سلام وب زیبائی دارین بخصوص محور موضوع آن دردانه زندگی تونه بهترین آرزوها رو براش دارم و امیدوارم همیشه وجودش شاد و تندرست باشه به ما هم سری بزنید

ما(من و گاهی بابا)

استرس گرفتم ! اگه نتونیم توی اون سه سال شخصیت خوبی واسشون بسازیم جای جبران داریم ؟

سارا

خیلی این روش خوبه. حالا من هم این کار رو با مطهره تمرین می کنم. گاهی از اسباب بازی های خودش که دیگه از سنش گذشته، گاهی هم چیزای جدید. الان طوری شده که اسباب بازی هاشو که برمی داره می گه مامان اینو برای خودم نگهدارم. یا کادو بدم؟! راستی خیلی اتفاقی (از لحاظ فلسفی البته اتفاق وجود نداره) و به طرز جالبی، یکی از آشناها بدون اینکه اون پست خاص و کامنت هاش رو بخونه برای مطهره مگنت هدیه آورده. یادمه گفتی یه سری بازی خاص هم با علی اختراع کردین. چی هستن؟ من خودم بیشتر از مطهره با مگنت ها بازی می کنم. کلی خلاقیتم شکوفا شده.

مریم

عزیزم شما رو از وبلاگ من وزهرای خوبم شناختم.از امروز من پای ثابت اینجام.

اکرم مامان محمد امین

عسل خان یه دونه از اون کاردستی ها رو بذار برای محمد امین خوشگل, همین روزها میاد پیشت!

زهرا

چه خوب! حیف شد که اطراف طاها اقوام یا دوستانی نیستن که بشه من باهاش این کار خوب رو تمرین کنم[ناراحت]

مريم

منكه شخصا فكرشم نميكردم اينقدر بچه ها تاثير پذير باشن. تازه فهميدم چقدر ضبط و صوتشون قويه! و هرر كاري رو كه بهشون ياد بدي چند وقت بعد روشون جواب ميده! خدا كمكمون كنه. راستي من ميتونم اين پاراگراف از يكي از پستهاي پايينتون رو با ذكر منبع تو وبلاگم بذارم؟ * کتاب " تربیت مهدوی یا منتظر پرور " رو تازه خوندم، تو یکی از بخشهاش نوشته بودکه : " در زمان امامت حضرت علی(ع) شیعیان موقع هر کاری میگفتند "یا علی " که همه بدانند مولا و مقتدایشان حضرت است و پس از آن هم این سنت سینه به سینه به ما رسیده و حالا وقت اون شده که در کنار "یا علی" ذکر "یا مهدی" رو هم با روزمره بچه هامون گره بزنیم و ازحدود دو سالگی اونها رو با نام زیبای امام زمانشون آشنا کنیم."

مامان خاتون

نمیدونم این جمله رو زا کجا شنیدید و چقدر درسته اما میدونم به مدرسه که وارد میشن دیگه نمیشناسیشون ! از دست میرن خیلی از اون ارزشایی که کلی برای شناسوندنش زحمت کشیدی .. خیلی سخته نگه داشتن این ارزش ها .. حواستو از همین الانه بیشتر جم کن !