گزارشی از یک اشتباه!

به نام خدا

تو خونه ما تلوزیون دیدن قانون داشت، قانون نانوشته ای که ما به طور نا محسوس اجراش میکردیم، تلوزیون فقط برای دیدن برنامه هایی که از پیش تعیین شده بود مثل اخبار برای همسر، یک سریال یا یک برنامه اجتماعی خاص برای من، و دیدت کارتون برای علی به ندرت، روشن میشد.

هیچوقت دوست نداشتم علی به طور مرتب برنامه های کودک تلوزیون رو ببینه چون هیچ کدوم رو نمیپسندیم و  چون پشت سر هم و بدون وقفه کارتون پخش میشد این امکان رو از من میگرفت تا زمان تلوزیون دیدن و نوع برنامه رو مدیریت کنم.

علی خیلی کارتون دوست داره و من قبلا این نیازش رو با گذاشتن چند تا سی دی کم عیب! و عاری از خشونت مرتفع میکردم. تا اینکه  دستگاه وی سی دی خراب شد و من گاها به شبکه پویا روی میاوردم ، شبکه ای که بدون دسته بندی کارتنها و گروه سنی مخاطب، از صبح تا شب داره کارتن پخش میکنه ، کارتنهایی که عمدتا تو داستانشون هیجانات کاذب و خشونت و بکش بکش و دشمنی و آموزشهای غلط و نا مناسب زیاده.

مشکل اینجا بود که علی این شبکه رو شناخته و یاد گرفته بود بذاره روی شبکه 18 و هی کارتن ببینه و چون من مخالف خاموش کردن تلوزیون وسط برنامم این زمان هی طولانی تر میشد و مهم تر از زمان، نوع برنامه ها بود که من با 90 درصدش مخالفم و اثرش رو روی علی به مضوح میدیدم، کم کم علی بازیهاش خشن شده بود ، دایم دستهاش رو شبیه تفنگ میکرد و به در و دیوار شلیک میکرد(علی ای که اصلا تفنگ بازی ندیده بود) کلماتی مثل دروغ و دزد و کشتن و قاتل رو یاد گرفته بود که مفهوم هیچ کدوم رو هنوز نمیدونست که البته اگر وضع به همین منوال پیش میرفت اونها رو هم متوجه میشد.

 خلاصه خیلی زود دست بکار شدم، آنتن دیجیتال رو جمع کردم و شبکه پویا رو حذف کردم و دوباره به چند تا سی دی ای و چند تا برنامه کودک دانلود شده روی آوردیم، امیدوارم خیلی زود آثار وحشتناک کارتونهای خشن از وجود علی پاک بشه.

این گزارشی بود از اشتباه و نسنجیده عمل کردن یک مادر تا شاید عبرتی باشد برای دیگران.

به نظر من کارتن به هیچ وجه نیاز ذاتی بچه ها نیست و من همیشه بابت آشنا کردن علی با این مقوله پشیمونم و میدونم که باید خیلی مدبرانه اون رو مدیریت کنم .... البته خدا رو شکر یاد گرفتم مادر مسئول بدون عذاب وجدانی باشم.

/ 12 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

واقعا کارتن نیاز ذاتی بچه ها نیست. اتفاقا اگه کمتر (یا اصلا) کارتن ببینن، و وقت شون رو برای یادگیری و بازی بذارن خیلی از استعدادهاشون زودتر شکوفا می شه. کارتن دیدن تقریبا برای اینه که مادر بچه رو سرگرم کنه به کاراش برسه. البته خودم هم گاهی از این روش سرگرم کردن استفاده می کنم... ولی خدا رو شکر مطهره به کارتن وابسته نشده هنوز.

زهرا

مدیریت 20 ! چه کارتون هایی رو برای علی میذاری ؟ من که دیگه کلا دارم تی وی رو کمرنگ میکنم و بیشتر از طریق لپ تاپ براش کارتون میذارم!

فاطمه

سلام، ما اگه بخوایم مشتری خصوصی شما باشیم باید چیکار کنیم؟

ما(من و گاهی بابا)

خدا رو شکر که تونستی زود مدیریت از دست رفته رو برگردونی ! رمزو به کیا میدی ؟ [چشمک]

سارا

مرجان عزیز اگه به منم رمز می شه که بدی توی از جنس خدا بذار. پابلیش نمی کنم.

زهرا

این عبارت "مادر مسئول بدون عذاب وجدان" را یکجایی گوشه ی ذهنم نگه می دارم، خیلی بهم چسبید[گل]

تکتم

عزیزم تو خیلی مادر خوبی هستی راستی وضوح رو اشتباه نوشتی

طفل معصوم

در مورد اين مديريت تلوزيون بيشتر بنويس راستش من هم دارم نگران حتي تلوزيون ديدن خودم مي شم راستي رمز ميدي؟

هدهد

معضل بزرگیه واقعا برنامه های کودک بالاخص شبکه پویا توی خونه مام کنترل شدس ولی موندم به سن بالاتر رسید دخترم چیکار کنم واقعا !!الان میشه کنترلش کرد بزگترشدچی؟!نه فیلم مناسبی نه کارتون درستی ماهم با سی دی های گلچین شده مشغولیم.

***انتظارنور***

چه سالها که گذشت و بهار منتظر است بهار ِ زخمی ِ پشت حصار منتظر است چه سروها که به دست ِ تبر شهید شدند شقایق ِ دل ِ ما ، داغدار منتظر است از این لباس سیاه عزا ، دلش پوسید سحر مگر برسد ، شام ِ تار منتظر است بهانه گیر شدند و به گریه افتادند ستاره کشت خودش را ، سه تار منتظر است چه قدر پنجره باز است رو به سوی امید چه قدر دلشده ی بیقرار منتظر است مگر به مقصد ِ خورشید رو بگرداند در ایستگاه ِ تغزّل ، قطار منتظر است کویر شد دل عشّاق و آسمان خشکید بیا که عشق ببارد ، بهار منتظر است سلام نماز روزه هاتون قبول حق بدون اغراق عرض میکنم مطالبتون موثر و عالیند خسته نباشید جهت تبادل لینک به ما هم سر بزنیدو خبر دهیدتا لینک شوید