در باب منازعات کودکانه (جدا آدم میماند....)

به نام خدا

میخواهم بروم پیش یک مشاور برای این سوال:

وقتی پسر من با بچه های دور و برش دعواش میشه و جبغ جیغشون به آسمون میره باید چیکار کنم؟

میدونم که تو دعوای بین بچه ها اصلا تقصیر مطرح نیست چون اصلا تقصیر و مقصر تو این سن و سال معنی نمیده ولی حق چرا؟

به نظر من بهترین کار اینه که بزرگترها خودشون رو مطلقا قاطی دعوا نکنن!

 مگر در 2 جا: یکی اونجایی که جیغ و جیغشون داره مزاحم سایرین میشه و یکی هم جایی که ممکنه به هم آسیب بزنن( آسیب ناخواسته)

ولی وقتی مادرانی هستند که تحت هر شرایطی از بچه هاشون حمایت میکنن ویا بدون توجه بهاوضاع و احوال دعوا بچه من رو مورد عتاب قرار میدن من باید چه کنم؟

اگر من از بچم حمایت کنم میشم همون مادری که دوست ندارم و اگر بی تفاوت باشم ممکنه بچه من آسیب روحی ببینه از اینکه  فکر کنه: "چرا مادر شخص مقابل بی حق از بچش دفاع کرده و در مقابل منو مقصر دونسته و برچسب ناحقی بهم زده و مادر خودم ازم دفاع نکرده؟"

 بدترین حالت اونجاییکه دیگران بخوان از این عدم مداخله من سوء استفاده کنن و علی رو مقصر همه منازعات جلوه بدن!عصبانی

--------------------------------------

در باب منازعات کودکانه من معتقدم که:

 + تو دعوای بین بچه ها مادر نباید از بچه خودش دفاع کنه. باید بزارم خودش از پس خودش بر بیاد.

+ سعی میکنم بچه های دیگه رو بخاطر اینکه بچه من رو زدن یا اذیت کردن دعوا نکنم.

+ اگر تذکری رو تو روابط بین علی با بچه ها لازم بدونم سعی میکنم در گوشش بگم تا عزتش پیش بقیه حفظ بشه.

-------------------------------------

چرا تو دعوای بین بچه ها پیش فرض همه اینه که پسرها مقصرن, چون دخترها غالبا جیغ میکشن؟ یا چون پسر ها غالبا خشن و قلدرن؟

-------------------------------------

در آخر هم میخوام یه کمی از خودم تعریف کنم:از خود راضی

خوشبختانه من به خوبی بلدم وقتی علی با بچه های دیگه دعواش میشه  چجوری مداخله کنم(در اون مواقعی که واقعا لازمه) که نه سیخ بسوزه و نه کباب، یعنی واقعا هر وقت مادرای دیگه برای حمایت از بچه های خودشون وسط نیومدن من تونستم به عنوان یک میانجی جامع الشرایطمژه اوضاع رو به بهترین شکل سرو سامان بدم ولی....

 

 

 

/ 17 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب سادات

سلام عزیزم باید بگم به نظر من این مشکل راه حل نداره![نیشخند] یه وقتایی باید از بچه مون تو جمع دفاع کنیم چون بقیه همین کار رو می کنن و بچه ی ما این وسط بی دفاع می مونه. یه وقت هایی هم باید اشتباهش رو بهش بگیم که فکر نکنه در هر صورت ما ازش دفاع خواهیم کرد! ولی خب بهترین شرایط همون دخالت نکردن مامان هاست که متاسفانه به دلیل عدم تفاهم همه ی مامان ها سر این موضوع گاهی وقت ها عملی نمی شه! حالا درباره ی بچه هایی هم سن یوسف که اصلا نمی شه گاهی دخالت نکرد چون ممکنه کار بالا بگیره و بلایی سر هم بیارن![شرمنده]

انار مامان علی

سلام مرجان خانم. فرصت نکردم پستتون رو بخونم. انشالله سرفرصت می خونم. ما اصفهان هستیم. شما کجا هستین؟

خدا این خانم دکتر رو از ما نگیره!!! اندکی التیام بخش دغدغه های فکری ما شدن ایشون! اگر از نظرات ما خواسته باشین میتونین به مکالمات تلفنی روز قبل درخصوص این موضوع مراجعه کنین!!!

اکرم

راستی یادم رفت اسسممو تایپ کنم! فهمیدی که من کی هستم؟!!![لبخند]

انار مامان علی

سلام مرجان خانم راستش من تا حالا تو این موقعیت قرار نگرفتم. در مورد دعوای بین دو تا بچه، به نظرم بهتره که زیاد کشش ندیم چون خودشون هم زود فراموش می کنن. دکتر میثاق می گفت که یه بار دیده دو تا بچه دارن دعوا می کنن بعد به جای این که بپرسه چه شده و از این حرفا، بهشون می گه بچه ها بیاین بریم اون ور سایه اس بازی کنین. می گفت وقتی اینو گفتم دو تا بچه ها اومدن توی سایه و در همین چند ثانیه همه چیز یادشون رفت و دوباره مشغول بازی شدن. وقتی پدر و مادرا مداخله می کنن، دعوا جدی میشه در حالی که برای بچه ها جدی نیست. اگه به نتیجه ای هم رسیدی بگو که ما هم بدونیم. لطفا بگو در شرایطی هم که کسی دخالت نکرده خودت چه جوری دعوای بین بچه ها رو فیصله می دی.

فاطمه

وااااای!!! من اگه میدونستم انقدر موجود مفیدی برای جامعه هستم که زودتر حضور خودم را علنی میکردم!!!!

اکرم

به فاطمه: جوگیر نشو دکتر! اینجا تحویلت گرفتن واسه تقویت روحیه ات جهت دفاع از رساله دکترا وگرنه همچین خبرایی هم نیست!!! به علی: خاله جون، ببخشیدا، این خصلت بچه های جامعه است که از هر فضایی به نفع خودشون استفاده میکنن. تو ناراحت نشو مادر. من به زودی از خجالت تکتم و فاطمه در میام!!!

حمیده

سلام از آشنایی باهاتون خوشوقتم راستش من هم تا حالا بندرت شده با چنین مشکلی مواجه بشم اما واقعا تمام تلاشمو می کنم که وارد دعوا نشم و اگه جبارا به خاط خطرات احتمالی وارد شدم سعی میکنم عادلانه رفتار کنم...متاسفانه خیلی دیدم که این چیزها باعث کدورت بین مادرها شده و به نظرم دلیلش تعصبی هست که روی بچه هاشون دارند...برای بچه های زیر 5 سال واقعا حواس پرتی گزینه خوبی است و من بارها در شرایط مختلف ازش نتیجه گرفتم

مامان محمدمهدی

خب همه اون نظرات خوب و سازنده ای که تو ذهنم دارم سایر دوستات برات گذاشتن [نیشخند]لذا من دیگه تکرار نمیکنم.فقط باید اعتراف کنم که من با چشم خودم شاهد برخوردت هنگام منازعه علی با بقیه بچه ها بودم و خیلی خوشم اومده و بنظرم بهترین روش رو داری.موفق باشی دوستم[لبخند]

زهرا

سلام... من معمولا توی بازی طاها جان با بچه های دیگه خیلی قاطی نمیشم...مواقعی هم که کارشون به دعوا میرسه با ی هیجانی مسیر بازیشون رو عوض میکنم که به کل یادشون بره سر چه موضوعی باهم درگیر شدن... وضعیت که به روال عادی برگشت دوباره به حال خودشون میذارمشون!