زیارت با حواشی کودکانه!

به نام خدا

بالاخره امام رضا(ع) جانم فدایشان ما رو طلبیدن و هفته گذشته  مشرف شدیم حرمشون, خدا رو هزاران بار شکر که این نعمت نصیبمان شد.

یا ایها العزیز ! مَسَّنا و اهلنا الضُر و جِئنا ببضاعه مُزجاه و اَوفِ لَنَا الکَیل و تَصَدَّق علینا ؛ ان الله یَجزِی المتصدقین.سوره مبارکه یوسف (ع)، آیه ۸۸

تمام فکرم از چند روز قبل از سفر این بود که چجوری میشه سفر زیارتی رو برای بچه ها جذاب و خواستنی کرد, جوری که تا عقلش بزرگ نشده و فواید زیارت رو نشناخته*هم راغب به سفر زیارتی باشه، به این نتیجه رسیدم که نمیشه مثل سالهای قبل فقط بین مسیر هتل تا حرم برویم و بیاییم، ایندفعه باید تفرج گاهها و خانه بازی و پارک و... مشهد رو هم پیدا کنیم و به بخشهای کودکانه سفر بیشتر بپردازیم. 

من خودم خاطرات خوبی از سفر مشهد بچگی هام دارم، هر سال تابستون که پدرم برنامه سفر مشهد رو میریخت ،ما بچه ها خیلی استقبال میکردیم، خب زمان ما خیلی تفریح و پارک و اسباب بازی و... رزق هر روزمون نبود، برای همین سفر مشهد که پر بود از این حاشیه ها خیلی بهمون میچسبید. 

تو این سفر اسباب بازی ای که علی چند وقته خیلی دوست داره داشته باشه رو براش خریدیم، یک اسباب بازی ارزان معمولی که من عمدا نخریده بودم تا از مشهد الرضا بخرم براش.

------------------------ 

 تو رواق دارالحجه نشسته بودم و برای اینکه بتونم با چشم مراقب علی باشم و دعا هم خونده باشم، داشتم زیارت امین الله رو از بر میخوندم اونروزی که این دعا رو حفظ کردم نمیدونستم اینجور مواقع چقدر به درد میخوره ،یک دفعه چند تا خانواده پر بچه با 7-8 تا بچه قد و نیم قد، وارد شدن که در همون دقایق اول چنان شوری! به فضا دادن دیدنی... علی هم سریع بهشون پیوست و کلی با هم بازی کردن.فردای اونروز که گفتم بریم حرم، علی با ذوق گفت بریم من با دوستام بازی کنم..... . پدر و مادرهایی رو میشناسم که نوبتی بچه ها رو تو خونه(یا هتل) نگه میدارن و نوبتی میرن حرم چون فکر میکنن با بچه نمیشه درست زیارت کرد،من اصلا اینکار رو قبول ندارم.

در مورد اینکه آیا سحر ها علی رو با خودمون حرم ببریم یا نه، من و همسرجان نظر متفاوتی داشتیم، من میگفتم ببریمش تا بچه از فضای معنوی بین الطلوعین بهره مند بشه و همسرمیگفت نبریمش چون ممکنه به خاطر بد موقع بیدار شدن کسل و بد خلق بشه و اینجوری حس بدی تو ذهنش بمونه.

 

 *پی نوشت: خیلی از بزرگترها هم به خاطر حواشی کودکانه بزرگانه! به سفرهای زیارتی میرن.

/ 18 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب سادات

دو سال پیش بدون همسر با بچه ها رفتیم مشهد واقعا خوش گذشت خیلی زیاد برنامه رو سپردم به بچه ها بعضی روزا می شد ساعت ها می موندیم تو حرم و می چرخیدیم البته خوبی ش این بود که جا داشتیم خونه ی عمه ی بچه ها مشهده تا هر وقت دل مون می خواست می موندیم حرم و بعد می رفتیم خونه حاضر و آماده بود همه چی! البته یه روز که صبح رفتیم تا بعد از ظهر ناهارم بیرون خوردیم!

اکرم

به به،علی آقای گل، زیارت قبول، انشاالله به زودی زیارت حرم امام حسین و خونه خدا نصیبت بشه! ضمنا مامان علی، 2 تا مسئله: اول اینکه من هم معتقدم نبردن بچه ها به حرم به بهانه اینکه احیانا مانع زیارت درست و حسابی هستن کار نادرستیه و اساسا ما بچه ها رو این همه راه میبریم واسه چی؟!!! من که عاشق دویدن بچه ها توی صحنهای حرم هستم، احساس میکنم امام رضا کیف میکنن!جدی میگم ها! دوم اینکه زودتر قرار بذار بیایم سوغاتیامونو بگیریم!

فروغ

زیارتتون قبول..دعا کنید ما رو هم بطلبن

قاصدک بارون

زیارت قبول مرجان بانو اتفاقا من هم خیلی به این قضیه اهمیت می دم. ما توی قم سعی می کنیم هر چند روز یکبار بریم حرم. پیشنهادش هم با پسرکمان است. می پرسیم بریم یا نریم؟ و او اگر مایل باشد می رویم. ضمنا یکبار از دم حرم کلاه و لباس پلیسی برایش خریده ام. حالا حرم برایش جذاب و خاطره دار شده است. حرم امام رضا هم با عشق قطار و حوضهای وسط حیاط و کبوتر ها... برایش جذاب است کلا سعی می کنم عادتش ندم به خرید.چیزی بود که لازم بود می خرم ولی نبود نه... پسرم کلا علاقه ی زیادی دارم که با پدرش برود زیارت. این هم جنبه ی مهمی است که باید توجه کرد. اگر باباها وقت بذارن برای اینکار!!! خلاصه که من هر بار پسرم را بردم مشهد یک تحول اساسی در رفتارش پیدا شده و یک لول بزرگتر شده

مامان محمدطه

مرجان جان با اجازه وبلاگ قشنگت رو لینک کردم..ببوس گل باغ بهشتت رو[چشمک]

سارا

زیارتت با تاخیر قبول. منم مثل بقیه ی دوستانی که نظر دادن معتقدم بچه رو نباید توی هتل نگهداشت. هر چقدر شیطون باشه، باید بردش. نهایتش اینه که آدم نوبتی می ره زیارت و یا اینکه مثلا از راه دور از توی رواق، یه لحظه دلشو راهی نگاه آقا می کنه. ولی یکی از فامیلای نزدیک مون چند وقت پیش رفتن مکه. کلا مامانش همش توی هتل بود بچه رو نگه می داشت چون باباش تنها می رفت حرم. خوب ما اگه بودیم با بچه می رفتیم. حیف نیست واقعا؟ راستی، من فعلا ترجیح می دم بچه رو صبح زود یا نصفه شب بیدار نکنم برای زیارت. نمی خوام اذیت بشه. آقای بهجت می گفتن به بچه توی زیارت زیاد خوراکی بدین بخوره که خاطره ی خوب براش بمونه.

زهرا

زیارت قبول... خوش به سعادتتون! دعا کنید آقا ما رو هم بطلبن...