به نام خدا

دیروز یک نکته تربیتی جدید یاد گرفتم:

"هیچ وقت در حضور بچه ها در موردشون با دیگران صحبت نکنید مگر حساب شده و با هدفی معقول".

اینکه نباید در حضور بچه ها از اشتباهات و خلقیات منفی و خرابکاریهاشون صحبت کرد که خب بحثی توش نیست, مسلمه که این مدل حرفها حس بدی رو تو بچه ایجاد میکنه و علاوه براینکه نسبت به خودش پندار منفی پیدا میکنه بعضا خجالت زده میشه و عزت نفسش زیر سوال میره.

اما منظور من اینه که حتی در مورد شیرین کاریها و شیرین زبونیها و خلقیات منحصر به فرد و ... بچه ها هم نباید در حضورشون صحبت کرد, چون این کار باعث میشه بچه ها دنبال جلب توجه دیگران باشند و تا همیشه از ما انتظار دارن که کارهاشون رو برای همه تعریف کنیم.

وقتی ما دایم در حضور بچه ها با مادر و دوست و همسر و.. در مورد بچه هامون حرف میزنیم در واقع داریم براش این تفکر رو ایجاد میکنیم که ذره به ذره کارها و خلقیاتش چقدر برای همه مهمه.

البته اگر یه جایی بنا به مصلحتی والدین از یک کار بچه برای تشویق یا هر هدف دیگه ای صحبت کنند ایرادی نداره و البته  والدین در تعریفهای هدف دار به شرطی به مقصود میرسن که گتره ای و بی حساب دایم بچه ها و کارها و حرفهاشون رو نقل مجلس نکرده باشند.

در حالیکه انگار برای خیلی از ماها نقل کارهای بعضا با مزه بچه ها برای دیگران یک جور تفریحه و فایده ای براش متصور نیست.

حالا شیرینکاریها که خب میگیم تفریحه, بعضا مادرهایی دیدم(منظورخودمم هستم متاسفانه!) که در حضور بچه هاشون میشینن مفصل از بدغذایی و بهانه گیر بودن و لجاجت و ... بچه ها حرف میزنن و تازه آخرش هم میگن که فکر کنم این اخلاقش به باباش رفته.

------------------------------------

از دیروز خیلی به این نکته ها فکر کردم , خودم رو گذاشتم جای بچه ای که دایم پدر و مادر دارن از شیرینکاریها و شیرین زبونیها و بعضا اشتباهات و خلقیات و... اش با دیگران حرف میزنن, به این نتیجه رسیدم حسی که با شنیدن اینها تو بچه ایجاد میشه خیلی حس بد و مخربیه.

----------------------------------

به نظرم بهتره به جای این کار با خود بچه در مورد کارهای بد و خوبش حرف زد, بعضی کارهاش رو تحسین کرد و در مورد بعضیهاشون تذکرد داد , البته در یک فضای آروم و بدون تنش!

---------------------------------

چند وقت پیش کلی با پرستار علی صحبت کردم تا تونستم عادت گزارش دهی از علی جلوی علی توسط ایشون رو حذفش کنم.موضوعات مرتبط:

تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٥ | ۱:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مرجان | نظرات ()